Çalıştır Komutları Nerede Tutulur, Nasıl Silinir?

Yüklenme Tarihi: 2021-01-13


Çalıştır penceresine girilen komutları Windows her kullanıcı için saklar. Bu imkan sayesinde Çalıştır penceresini açtığımızda önceden girilmiş son yirmi altı (26) komutu görebiliriz. 26 komutla sınırlı olmasının sebebi İngiliz alfabesinin 26 karakterden oluşması (a-z). Windows her komut için bir harf kaydı atamakta.

Bu kayıtlar her kullanıcı için ayrı ayrı tutulur. Bir kullanıcıda girilen Çalıştır komutlarını, farklı bir kullanıcının oturumunda göremeyiz. Bunu sağlayan yapı Kayıt Defteri (Regedit) içinde bulunan HKEY_CURRENT_USER anahtarıdır. Burası oturum açılan kullanıcıya ait verilerin tutulduğu yerdir. Her kullanıcının verileri kendi HKEY_CURRENT_USER anahtarında tutulduğundan, birbirlerinin Çalıştır komutlarını görmeleri imkansızdır.

Çalıştır penceresini açmak için “Windows’a sağ tık >> Çalıştır” ya da “Windows + R” tuş kombinasyonu kullanılır.

Gelelim Çalıştır komutlarının tutulduğu adrese ;

Çalıştır’a regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılır

responder

Sonra aşağıdaki uzantı yolu takip edilir.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\RunMRU

Çalıştır komutları burada bulunan kayıtlardan gelir.

responder

Çalıştır komutlarını temizlemek istersek RunMRU klasörü içinde bulunan (Varsayılan) değeri hariç geri kalan tüm kayıtları seçip silin. Böylece Çalıştır listenizi temizlemiş oldunuz. Çalıştır’a girilen ilk komut sonrası MRUList dosyası yeniden otomatik oluşacaktır.

responder

MRUList adındaki kayıt Çalıştır’da gösterilecek olan komutlara denk gelen harfleri tutar. Dilerseniz sadece silmek istediğiniz kaydı silip, sonrasında hangi harfte denk geliyorsa o harfi MRUList içerisinden çıkarabilirsiniz.

En son çalıştırılan uygulamaya atanan harf MRUList kaydında en başa gelir. Bu nedenle alfabetik sıra zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. 26 karakter dolduktan sonra MRUList içerisindeki en son kayıttan silmeye başlar.

UYARI

Bu sitede anlatılanlar tamamen eğitim ve korunma amaçlıdır.

Anlatılan yöntemlerin yasa dışı ve kanuna aykırı şekilde kullanılması durumunda şahsım ve sitem sorumlu tutulamaz.

Buradaki bilgiler kullanılarak herhangi bir şahsın veya kurumun uğrayabileceği ya da uğradığını iddaa edebileceği kayıp ya da zararlara karşı sorumluluk kabul edilemez!

SİTEDE ARAMA YAP
SOSYAL MEDYA
social-medya-icon social-medya-icon social-medya-icon social-medya-icon
REKLAM ALANI
Vatan İnşaat

Aytekin UZUN | System Network Administrator

info@siberguvenlikportali.com
Copyright © 2023